Skip to main content
Bez kategorii

„IDĘ DO TERAPEUTY…” CZY RZECZYWIŚCIE DO TERAPEUTY???

By 2024-10-0711 listopada, 2024No Comments

Jak wybrać psychologa i/lub psychoterapeutę? Czym się kierować? Czy psychiatra/psycholog/psychoterapeuta to ten sam zawód?

W ostatnim czasie dużo mówi się o ustawie regulującej zawód psychoterapeuty. Wynika to z faktu, że pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za zdrowie i życie osób, które z niej korzystają. Tym samym zawód ten staje się zawodem zaufania publicznego. Niestety na rynku usług psychologicznych i psychoterapeutycznych jest wiele „specjalistów”, którzy nie mają formalnego wykształcenia kierunkowego oraz doświadczenia w pracy z drugim człowiekiem. Wieloletni brak uwarunkowań prawnych otworzył furtkę do wielu nadużyć w tym zakresie. Podczas różnego rodzaju spotkań, jak również rozmów telefonicznych z naszymi Pacjentami/Klientami/Znajomymi/Rodziną pojawia się wiele pytań na temat wyboru odpowiedniego specjalisty. Mamy nadzieję, że ten post pomoże w tym zakresie.

Czy psycholog, psychoterapeuta i psychiatra to ten sam zawód?

Pomimo rosnącej świadomości społecznej w obszarze zdrowia psychicznego i pomocy w tym zakresie zawód psychiatry, psychologa i psychoterapeuty są często mylone. Psycholog jest to osoba, która ukończyła 5 letnie studia magisterskie na kierunku Psychologia. Specjalista będący psychologiem świadczy pomoc psychologiczną w szerokim zakresie, udziela konsultacji oraz wsparcia psychologicznego. Można się do niego zgłosić, gdy mamy trudności w radzeniu sobie ze stresem, doświadczamy kryzysów życiowych czy mamy problemy w relacjach. Psycholog ma uprawniania do przeprowadzania diagnozy psychologicznej (do określonych testów psychologicznych konieczne są dodatkowe szkolenia) oraz opiniowania. Aby zostać psychoterapeutą, konieczne jest ukończenie jednego z humanistycznych lub medycznych kierunków. Następnie odbywa się specjalistyczne, podyplomowe szkolenie, które trwa zwykle 4 lata. Po ukończeniu szkolenia można aplikować o certyfikat psychoterapeuty. Specjalista ten zajmuje się przepracowaniem nasilających się problemów wywołujących zaburzenia psychiczne i somatyczne. Psychoterapia prowadzona jest według określonych metod i technik, a ustalony plan leczenia stanowi jej kluczowy element.
Psychoterapeuci pracują w określonych nurtach (np. nurt poznawczo-behawioralny, psychodynamiczny, psychoanaliza, systemowy, integracyjny, doświadczeniowo-integracyjny) zalecanych do różnych zaburzeń i problemów psychicznych. Z kolei psychiatra to osoba, która ukończyła studia medyczne na wydziale lekarskim i odbyła staż specjalizacyjny, który zakończył się pozytywnie zdanym egzaminem. Psychiatra stawia diagnozę, ustala plan leczenia farmakologicznego. Może również zadecydować o leczeniu szpitalnym.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając psychoterapeutę?

  • czy ma wyższe wykształcenie (psychologiczne, pedagogiczne, socjologiczne lub medyczne)
  • czy ma certyfikat psychoterapeuty akredytowanej szkoły terapeutycznej lub jest w trakcie całościowego szkolenia w określonym nurcie. Co ważne certyfikat ukończenia kilkugodzinnego szkolenia nie jest certyfikatem psychoterapeuty! Nauka w rekomendowanej szkole psychoterapii trwa zwykle 4 lata!
  • czy jego praca jest superwizowana u superwizora. Można zapytać o jego nazwisko.
  • czy nurt, w którym pracuje jest adekwatny do problemu pacjenta. Nie każdy nurt jest dedykowany do określonych chorób i zaburzeń. Rekomendacje można sprawdzić w standardach NICE i APA.

Wybierając specjalistę możemy zapytać go o kwalifikacje i zakres świadczonych usług. MASZ DO TEGO PRAWO. JEST TO W PORZĄDKU, A W OBECNYCH CZASACH STAJE SIĘ KONIECZNOŚCIĄ.