Skip to main content
Bez kategorii

Kim jest psychoterapeuta i kiedy warto się do niego zgłosić?

By 2024-04-0120 czerwca, 2024No Comments

Wielu z Was zapewne zastanawia się kim tak właściwie jest psychoterapeuta i jak wybrać osobę, która posiada odpowiednie umiejętności i kwalifikacje.

Kim jest psychoterapeuta?

Przechodząc do konkretów, aby zostać psychoterapeutą po pierwsze należy ukończyć studia magisterskie, niekoniecznie musi to być psychologia, mogą być to, np. studia medyczne. Po drugie konieczne jest odbycie szkolenia psychoterapeutycznego. Może to być szkolenie w nurcie poznawczo-behawioralnym, psychodynamicznym, humanistycznym, systemowym czy integracyjnym. Należy jednak pamiętać, że W POLSCE NIE MA USTAWY O ZAWODZIE PSYCHOTERAPEUTY, co wiąże się z tym, że tak naprawdę każdy może pracować jako psychoterapeuta. Dlatego bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie wykształcenia i kompetencji specjalisty. Warto również zapytać o to samego psychoterapeutę podczas pierwszej wizyty.

Dla łatwiejszego dokonania odpowiedniego wyboru, Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie udostępnia informacje o tym kim jest psychoterapeuta.

Psychoterapię może prowadzić osoba, która spełnia wszystkie wymienione warunki:

  • ma tytuł zawodowy lekarza, magistra pielęgniarstwa lub magistra: psychologii, pedagogiki, resocjalizacji, socjologii
  • ukończyła podyplomowe szkolenie w zakresie oddziaływań psychoterapeutycznych stosowanych w leczeniu zaburzeń zdrowia, które:
    • było prowadzone metodami o udowodnionej naukowo skuteczności, zwłaszcza metodą terapii psychodynamicznej, poznawczo-behawioralnej lub systemowej
    • było realizowane w wymiarze co najmniej 1200 godzin (albo przed 2007 rokiem w wymiarze określonym w programie szkolenia)
    • zakończyło się egzaminem przed komisją zewnętrzną wobec podmiotu kształcącego.
  • ma certyfikat psychoterapeuty lub pracuje pod nadzorem osoby z takim certyfikatem.

Podstawa prawna

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz. U. z 2019 r. poz. 1285 z późn. zm.)
  2. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.)
  3. Art. 30 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu (Dz.U. z 2020 r. poz. 1493)

Należy pamiętać, że osoby będące w trakcie kursu również mogą i posiadają kompetencje do prowadzenia psychoterapii, jednak warto sprawdzić czy rzeczywiście uczęszczają na szkolenie i czy są pod stałą superwizją.

Kiedy warto zgłosić się do psychoterapeuty?

Psychoterapeuta jest specjalistą, który pomaga osobom zmagającym się z trudnościami, które pojawiają się w naszym życiu. Mogą być nimi, np. intensywne i długotrwałe odczucia smutku czy lęku, niemożność poradzenia sobie z różnymi sytuacjami, szkodzenie sobie lub innym, objawy somatyczne czy problemy w relacjach z innymi. Przeżywanie kryzysów małżeńskich czy rodzinnych, bezsenność, doświadczanie straty bliskiej osoby, borykanie się z problemami zawodowymi, odczuwanie ciągłej frustracji lub złości, agresywne zachowania, nadmierne picie alkoholu, zażywanie narkotyków, substancji psychoaktywnych, środków odurzających czy permanentne poczucie, że jest się gorszym od innych i nic nie wychodzi tak jak chcemy, to także objawy, z którymi warto udać się do specjalisty.

Warto pamiętać, że psychoterapia jest dla każdego i jeśli potrzebujemy rozmowy, bo coś sprawia nam trudność, warto umówić się na wizytę. Specjalista ten może pomóc nam w przepracowaniu problemów i znalezieniu zasobów, które posiadamy lub możemy rozwijać, a następnie wykorzystaniu ich  w przezwyciężeniu trudnej sytuacji. Psychoterapeuta towarzyszy nam również w zobaczeniu naszych dysfunkcjonalnych sposobów myślenia i zachowania, które często powodują gorsze samopoczucie i inne komplikacje w życiu. Jednak specjalista ten nie udziela rad, jedynie podąża za nami i pokazuje możliwości, a Pacjent/Klient poznaje siebie i swoje reakcje na różne sytuacje i potrzeby.

Zdarza się również tak, że osoba trafia najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, który proponuje udanie się do psychiatry. Psychiatra może zdiagnozować u niej depresję, zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne lub inny problem natury psychicznej. Zostają przepisane leki na dolegliwości, z którymi zmaga się Pacjent albo proponuje się wizytę u psychoterapeuty. Często jednak zaleca się jednoczesne przyjmowanie leków oraz regularną psychoterapię, ponieważ takie postępowanie przynosi najlepsze rezultaty. Dlatego jeśli czujesz się źle, nie zwlekaj i udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, psychiatry, psychologa lub psychoterapeuty, bo w ten sposób możesz sobie pomóc!

Na podstawie:

https://pacjent.gov.pl/artykul/psychoterapia