Na czym polega psychoterapia par, małżeństw i rodzin?
pomoc w rozwiązywaniu problemów w związku i rodzinie
Każda terapia rozpoczyna się konsultacją (zazwyczaj kilka spotkań), aby ocenić, czy terapia jest potrzebna, czy może okazać się pomocna, oraz czy jest wola obu stron na pracę. Celem początkowych spotkań jest także zorientowanie się w sytuacji rodzinnej pary (jak długo para jest razem, czy mają dzieci, itp.) oraz poznanie motywów, które skłoniły ich do podjęcia decyzji o przyjściu na spotkanie.
W odpowiedzi na zgłaszane problemy w związku, terapeuta pomaga zidentyfikować negatywne zachowania każdego z partnerów. Pozwala to zrozumieć drugą stronę oraz czynniki wyzwalające określone zachowania. Terapeuta par rozpoznaje również schematy rodzinne, które są uwarunkowane historią życia partnerów. Pozwala to dotrzeć do źródeł trudności w relacji oraz przyczyn określonych zachowań.
Celem terapii dla par, małżeństw i rodzin jest pomoc w osiągnięciu zmiany emocjonalnej, co przekłada się na rozwijanie nowych wzorców komunikacji i interakcji, jak również stwarza warunki do poszukiwania konstruktywnych rozwiązań.
W jakich sytuacjach wskazana jest terapia dla par, małżeństw i rodzin?
kiedy warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty
- trudności w komunikacji w relacji i/lub w rodzinie
- pojawiających się z dużą częstotliowością i długotrwających konfliktów
- braku satysfakcji w związku
- kryzysów związanych z doświadczeniem zdrady
- braku fizycznej i emocjonalnej bliskości
- pojawiających się kłopotach w sferze seksualnej
Terapia jest bezpieczną przestrzenią do wyrażania swoich emocji, potrzeb i obaw, a ponadto, może pomóc parze w odbudowaniu zaufania, poprawie intymności i budowie lub wzmocnieniu fundamentów związku.
Czy terapia par i małżeństw jest dla każdego?
przeciwwskazania do psychoterapii par
Prowadzenie psychoterapii par, małżeństw i rodzin nie jest wskazane w przypadku uzależnienia jednego lub obojga partnerów. W takim przypadku rekomendowana jest w pierwszej kolejności terapia uzależnień. Istotnym przeciwwskazaniem do terapii par jest także zdrada. Jeśli jeden z partnerów jest zaangażowany w inną relację romantyczną, nie jest możliwa praca nad uzdrowieniem relacji partnerskiej.
Do wymienionej listy należy dodać chorobę psychiczną jednego lub obu partnerów.
Warto podkreślić, że powyższe przeciwwskazania nie wykluczają indywidualnej terapii każdego z partnerów, a w dalszej perspektywie również terapii dla par.